دستگاه اسیک (ASIC) یا ماینر چیست ؟

یکی از راه های کسب درآمد در دنیای ارزهای دیجیتالی، ماینینگ یا استخراج است. شما با خواندن این مقاله با دستگاه اسیک (ASIC) یا ماینر و دلیل پیدایش آن آشنا خواهید شد و همچنین خواهید توانست برای خرید ماینر بهتر تصمیم بگیرید.

بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که از همان ابتدا با کامپیوترهای خانگی قابلیت تولید آن وجود داشت. تعداد زیادی از ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین از الگوریتم گواه اثبات کار استفاده می کنند. به طور خلاصه با استفاده از الگوریتم گواه اثبات کار، انجام شدن تراکنش ها به واسطه قدرت پردازشی کامپیوترها خواهد بود. در واقع شبکه بیت کوین از قدرت پردازشی کامپیوترها برای تایید شدن تراکنش ها و ثبت آن ها در بلاکچین بیت کوین استفاده می کند.

روش کار ماینر ها

با توجه به الگوریتم گواه اثبات کار، قدرت پردازشی (CPU) کامپیوترها صرف محاسبات پیچیده می شود و هر ماینری که بتواند این محاسبات پیچیده را زودتر انجام دهد، پاداش دریافت می کند. با گذشت زمان تعداد ماینرهای شبکه و رقابت بین آن ها بیشتر شد و به همین علت، سود ماینینگ روز به روز کمتر شد. هر ماینر بایستی تمامی احتمالات موجود برای انجام محاسبات را تنهایی انجام می داد و بعضا هیچ پاداشی هم دریافت نمی کردند. برای جلوگیری از این اتفاق، اقداماتی صورت گرفت. اولین اقدامی که انجام شد، این بود که استخرهایی به وجود آمد و از طریق آن ماینرها می توانستند قدرت پردازشی خود را با بقیه به اشتراک بگذارند و با کارایی بیشتری فرآیند ماینینگ را انجام دهند. با وجود استخرهای ماینینگ، ورودی های تکراری برای محاسبات لازم شبکه استفاده نمی شد. با تقسیم کاری که در استخرها صورت می گرفت، محاسبات لازم شبکه سریعتر انجام می شد و جواب سریعتر به دست می آمد ولی پاداش دریافتی بین تمامی ماینرها به نسبت قدرت پردازشی که در اختیار استخر قرار می دادند، توزیع می شد.

ماینر

پیدایش اسیک ها

یکی از عوامل دیگری که باعث می شد، سود حاصل از ماینینگ کاهش پیدا بکند، هزینه برق بود که باعث شد ماینینگ توجیه اقتصادی نداشته باشد. برای جلوگیری از این اتفاق، ماینرها به سمت استفاده از کارت های گرافیک و بعد از آن FPGA ها رفتند. داستان به همین جا ختم نشد و ماینرها به دنبال سود بیشتری بودند. بعد از این اتفاق چیپست هایی طراحی شد که به صورت تخصصی با الگوریتم SHA256 بیت کوین کار می کردند و سرعت بیشتری نسبت به CPU و کارت گرافیک (GPU) و همچنین FPGA ها داشتند. به این چیپست ها، اسیک (ASIC) می گویند.

دستکاه اسیک

اسیک (ASIC) یا Application Specific Integrated Circuits در واقع مدارهای مجتمع با کاربرد خاص هستند. هر کدام از دستگاه های اسیک قابلیت حل کردن الگوریتم خاصی را دارند، به طور مثال اسیک هایی که برای بیت کوین ساخته شده اند توانایی حل کردن الگوریتم SHA256 را دارند.

با وجود دستگاه های اسیک، در حال حاضر استخراج بیت کوین با CPU و کارت گرافیک توجیه اقتصادی ندارد و ماینرها از دستگاه های اسیک برای استخراج استفاده می کنند. بیشتر دستگاه های اسیک توسط شرکت بیت مین ساخته می شود و خیلی ها معتقدند که وجود این دستگاه ها باعث می شود که بازار از حالت غیرمتمرکز خارج شود.

قدرت پردازشی بیشتر اسیک ها و همچنین مصرف برق کمتر آن ها، باعث شده است که استخراج ارزهای دیجیتالی به صورت اقتصادی امکان پذیر باشد ولی باید در نظر داشت که نگهداری این دستگاه ها و هزینه هایی که برای تعمیرات آن باید پرداخت کنید، بسیار زیاد است.

نکات قابل توجه در خرید ماینر

حالا که فهمیدیم ماینر چیست و دانستیم نوع مناسب را چطور انتخاب کنیم میخواهیم به بررسی نکات قابل توجه در خرید ماینر بپردازیم. مهمترین عواملی که در خرید اسیک (ASIC) باید به آن ها توجه کنیم شامل موارد زیر میباشد :

میزان هش ماینر

هش واحد پردازش بیت کوین است ، اگر بخواهیم از بحث های پیچیده و تخصصی دوری کنیم ، میتوانیم بگوییم هرچه رقم هش بالاتر باشد در آمد خروجی شما نیز بیشتر میشود.

کارآمدی ماینر

کار آمدی یعنی در نظر گرفتن مقدار در آمد و هزینه ای که دارید صرف میکنید به عبارت دیگر ، باید نوعی توازن بین این دو برقرار شود تا سرمایه گذاری شما در زمینه ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال به سود دهی برسد. مثلا در کشوری مثل کشور خود ما که هزینه برق خانگی بالاست به هیچ وجه صرفه اقتصادی ندارد حتما باید به فکر تهیه برق صنعتی باشید.

قیمت ماینر

عامل قیمت ، عاملیست که بشدت تحت تاثیر بودجه شما میباشد ، همینطور باید به این نکته توجه کنید که چه مدت طول میکشد سرمایه اولیه شما تامین شود و به سود دهی برسید. دقت کنید که هیچ کدام از عوامل قیمت یا میزان پردازش نباید به تنهایی مبنای خرید شما باشد. بطور جامع بهترین دستگاه از نظر کارآمدی دستگاهی است که هش بیشتر در ازای برق مصرفی کمتر ارایه کند.