تعریف کامل کیف پول دیجیتال

کیف پول دیجیتال یکی از پر کابرد و اصلی ترین ابزارها در معاملات و سرمایه گزاری ارز دیجیتال است.

کیف پول دیجیتال چیست؟

یک کیف نرم افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی مرتبط با بلاک چین را در خود جای میدهد. کلیدهای خصوصی و عمومی برای ارسال, دریافت و استعلام مانده حساب ارز دیجیتال استفاده میشود.

بنابراین برای استفاده از بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگر به کیف پول دیجیتال نیاز خواهید داشت.

چگونگی عملکرد کیف پول

تعداد زیادی از مردم دنیا از کیف پول دیجیتال استفاده می کنند.

بر خلاف کیف پول های دیگر این نوع از کیف پول ها, ارز فیزیکی را در خود جای نمیدهند و تمامی اطلاعات بر روی بلاک چین ذخیره میشوند.

کیف پول های ارز دیجیتال نرم افزاری است که کلید عمومی و خصوصی شما را در خود نگه می دارد و رابط بلاک چین و User است, که کاربر می تواند موجودی, دریافت, پرداخت و دیگر عملیات های مرتبط را به انجام برساند.

به زبان ساده تر اگر کسی برای شما بیت کوین یا هر نوع ارز دیجیتالی دیگر ارسال کند, کلید های خصوصی که در کیف شما ذخیره شده اند باید با آدرس عمومی شما همخوانی داشته باشد.

در ضمن هیچگونه انتقال فیزیکی ارز صورت نمیگیرد و تراکنشها به صورت گزارشی بر روی بلاک چین انجام میشود, و شما در حساب ارز دیجیتالی کیف پولتان مشاهده میکنید.

انواع کیف پول دیجیتال:

برای دسترسی و ذخیره سازی کیف پول را میتوان به سه دسته تقسیم کرد (نرم افزاری – سخت افزاری – کاغذی)

1. نمونه نرم افزاری(رایانه و لپ تاپ – موبایل – آنلاین)

A.رایانه و لپتاپ(دسکتاپ)

در این نمونه شما با نصب برنامه بر روی دسکتاپ خود می توانید از آن استفاده کنید. این برنامه تنها میتواند از یک سیستم مشخص که نرم افزار را دانلود نموده اجرا شود, که از امنیت بالای برخوردار است ولی در صورت ویروسی یا هک شدن احتمال از دادن سرمایه است.

B.موبایل

کیف پول های که روی تلفن همراه اجرا میشود بسیار کاربردی است و می توان در هر مکانی از آن استفاده کرد. این نرم افزار بسیار کم حجم وساده است.

C.آنلاین

این کیف پول‌ به صورت آنلاین اجرا می‌شود و می‌توان با هر دستگاه و در هر مکانی به کیف پول دسترسی پیدا کرد. باوجوداینکه، دسترسی به این کیف پول‌ها راحت است، اما کلیدهای خصوصی شما به‌صورت آنلاین و توسط برنامه‌های شخص سوم ذخیره می‌گردند که از همین رو در مقابل دزدی‌ها و حملات هکرها در امان نیستند.

2.سخت افزاری

این کیف ها از جهت اینکه کلید خصوصی User را در قسمت سخت افزاری نگه میدارد با نمونه نرم افزاری متفاوت است.

این دستگاه اطلاعات را به صورت آنلاین دریافت و به صورت آفلاین ذخیره میکند که موجب افزایش امنیت می شود. این کیف پول های سخت افزاری با وب سازگاری دارند و از اکثر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کنند.

کاربران با اتصال دستگاه به سیستم دارای شبکه میتوانند ارز خود را انتقال دهند.

یکی از بهترین نمونه این کیف پول ها لجر نانو اس می باشد.

3.کاغذی

این‌ کیف پول‌ها راحت قابل‌استفاده هستند و امنیت فوق‌العاده بالایی را نیز دارند. از روی نام این‌گونه کیف پول‌ها می‌توان حدس زد که آنها کلیدهای خصوصی شما هستند که روی کاغذ چاپ‌ شده‌اند، اما این کیف پول‌ها در واقع نرم‌ افزارهایی هستند که برای تولید امن چندین کلید و چاپ آنها روی کاغذ به‌ کار می‌روند.

استفاده از این نوع کیف پول‌ ها نیز بسیار آسان است. انتقال ارزهای مختلف به کیف پول کاغذی شما به‌ وسیله آدرس‌ های عمومی‌ صورت می‌گیرد که روی کیف پول مشخص‌ شده‌اند. به‌ علاوه در صورتی‌ که بخواهید این ارزها را خرج کنید، تنها کافی است که آنها را از روی کیف پول کاغذی به کیف پول نرم‌ افزاری انتقال دهید.  این کار که به‌اصطلاح  «وایپ»  گفته می‌شود را می‌توان به‌ دو صورت دستی (کلیدهای دیجیتالی)  هم با اسکن کردن QR code روی کیف پول ذخیره کرد.

امنیت کیف پول دیجیتال چگونه است؟

امنیت به نوع کیف پول شما بستگی دارد. سرورهای آنلاین (تحت وب) نسبت به نمونه آفلاین از امنیت کمتری بهره میبرند.

اگر پول خود را به شخص دیگری بفرستید یا هک شوید, هیچ راهی برای ادعای از دست دادن و برگشت تراکنش وجود ندارد.

****همیشه از کیف پول خود Back up بگیرید****

برای امنیت بالاتر و حفظ ارز دیجیتال خود مقدار پول مورد نیاز خود را در حساب آنلاین نگه دارید و همیشه ارز خود را در محیط امن (کامپیوتر – موبایل) نگه دارید. در ضمن شما میتوانید نسخه پشتیبان خود را روی سخت افزار (USB) مثل لجر نانو اس ریخته و امنیت کیف خود بهره ببرید.

همیشه نرم افزارهای خود را بروز کنید, تا محیط امنی را برای پول خود فراهم سازید. شما میتوانید از رمزهای امنیتی بلند جهت امنیت کیف خود استفاده کنید.

آیا برای تراکنشها کارمزد پرداخت میشود ؟

شما میتوانید کارمزد تراکنش را خودتان مشخص کنید.

به عنوان مثال اگر تراکنش با حجم 390 کیلو بایت, 21 سنت از شما کسر خواهد شد, اگر کارمزد کمتر انتخاب کنید ممکن است ساعت ها یا روزها برای تایید تراکنش صبر کنید.

One thought on “تعریف کامل کیف پول دیجیتال”

  1. باسلام و تشکر از مطالب مفیدی در وبلاگتون میزارید و در اطلاع رسانی این صنعت تلاش میکنید
    واقعا استفاده کردم

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.