تام لی همچنان بر پیش بینی قیمت ۱۵,۰۰۰ دلاری بیت کوین تا پایان سال تاکید دارد !

علیرغم سقوط اخیر بازار، «تام لی» چهره شناخته شده وال استریت در مقوله پیش بینی های صعودی بیت کوین، به تازگی در طی مصاحبه ای با شبکه CNBC در تاریخ سه شنبه ۲۰ نوامبر، بر پیش بینی جدید خود مبنی قیمت ۱۵هزار دلاری بیت کوین در پایان سال، تاکید کرد.

سرپرست تحقیقات سازمان مشاوران بین المللی Fundstrat، در اظهارات اخیر خود به این موضوع اشاره کرد که دو نوع بازیگر در صحنه بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد. کسانی که صرفاً از آن استفاده می کنند و صاحب کیف های پول ارز دیجیتال هستند و کسانی که به جنبه سرمایه گذاری خطرپذیر بازار تعلق دارند. بنا به گفته های لی، این دو دسته از افراد حاضر در بازار ارزهای دیجیتال، باید برای نوعی تعامل با یکدیگر راهی پیدا کنند تا سرمایه گذاران در سقوط های این چنینی، به شدت آسیب نبینند.

لی در حالی که هنوز هم به پیش بینی خود در مورد جهش بازار تاکید کرد، پذیرفت که بازار ارزهای دیجیتال قطعاً دچار گونه ای از «توسعه منفی» شده که نشان دهنده حرکت نزولی آن است.

با این حال، لی خاطر نشان کرد که سرمایه گذاران سازمانی ارزهای دیجیتال توسط روند نزولی اخیر بازار لزوماً آسیب ندیده اند. حتی علیرغم سقوط شدیدی که امروز اتفاق افتاده و قیمت بیت کوین را تا ۴,۲۳۷ دلار نیز رساند. در این راستا، وی به نقش برجسته مشارکت نهادی در این صنعت تاکید کرده و ادعا نمود که مشخصاً این بخش از بازار، موج پذیرش بعدی را در آینده به وجود خواهد آورد.

بنا به اظهارات لی، دو عامل کلیدی وجود دارد که به زودی تمایل سرمایه گذاران نهادی را به سمت این بازار جلب خواهد کرد. عامل اول، راه اندازی پلتفرم دارایی های دیجیتال بکت (Bakkt) توسط بورس بزرگ جهانی نیویورک (NYSE) و صرافی مبادلات بین قاره ای (ICE) است که در آینده ای نزدیک رخ خواهد داد. بنا به اطلاعیه ای که آگوست امسال منتشر شد، بکت اخیراً تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۱۹ را برای راه اندازی این پلتفرم تعیین کرده است.

بنا به گفته لی، عامل کلیدی دوم این است که هرچه وضوح قانون گذاری در این صنعت افزایش یابد، شاهد مشارکت روز افزون سازمان ها و نهادها خواهیم بود که البته این مورد هم اکنون در حال انجام است. وی افزود:

به نظر من زمانی که این شفافیت قانونی را داشته باشیم، موسسات با آزادی عمل بیشتری به سرمایه گذاری های خطرپذیر مبادرت خواهند کرد.

در همین راستا، تحلیل گر ارزهای دیجیتال اشاره کرد که بیت کوین لزوما یک دارایی برای حفظ ارزش نبوده و ادعا کرد که احتمالاً بیشتر به عنوان یک کالا مورد توجه قرار گرفته و فرصتی واقعی برای ظهور یک کلاس دارایی وجود دارد.

(۱۶ نوامبر) به دلیل کاهش شدید ارزش کل بازار که از روز ۱۴ نوامبر شروع شده و باعث شد که بیت کوین کف های قیمتی جدیدی را ثبت نماید، تام لی پیش بینی خود درباره قیمت بیت کوین در پایان امسال را از ۲۵,۰۰۰ دلار به ۱۵,۰۰۰ دلار کاهش داد. پیش از این، وی چندین بار بر پیش بینی خود تاکید کرده بود که بیت کوین در پایان سال میلادی، قیمتی بالای ۲۰,۰۰۰ را تجربه خواهد کرد. لی اولین پیش بینی خود را در ماه ژانویه سال جاری اعلام کرده و با اشاره بر اینکه قیمت ۹,۰۰۰ دلاری بیت کوین بزرگترین شانس خرید در سال ۲۰۱۸ است، خرید تهاجمی را توصیه کرده بود.

اخیراً یکی از چهار نهاد بزرگ حسابرسی دنیا به نام KPMG که مقر آن در هلند قرار دارد، موضع صعودی خود در قبال ارزهای دیجیتال را منتشر نموده و ادعا کرده بود که در راستای تحقق بخشی به پتانسیل ارزهای دیجیتال، این صنعت به مشارکت سرمایه گذاران نهادی نیاز دارد. در اوایل هفته گذشته «ملتم دمیرورز» افسر ارشد امنیت شرکت سرمایه گذاری و تحقیقات CoinShares ادعا کرده بود که دلیل سقوط اخیر بازار این است که سرمایه گذاران سازمانی، به دلیل هارد فورک اخیر بیت کوین کش (BCH) سرمایه های خود را از بازار بیرون کشیده اند.

منبع: cointelegraph