استخر استخراج یا mining pool چیست ؟

استخر استخراج (mining pool) چیست؟

یک استخر استخراج محلی است که تعدادی از استخراج کنندگان (یا همان ماینر ها) با یکدیگر کار می کنند؛ این همکاری بدین منظور است که بتوانند یک بلاک را استخراج کنند، یا در واقع با همکاری هم، به حل مساله مطرح شده بپردازند؛ در اینصورت نوسان درآمد خود را کاهش می دهند.
می توانید آن را مانند تنوع در حوزه مدیریت پورتفولیو در نظر بگیرید؛ داشتن ده نوع سهام، بهتر از داشتن یک نوع سهام است.

مثالی برای درک بهتر استخر استخراج (mining pool)
برای درک بهتر، مثال لاتاری را در نظر بگیرید؛ فرض کنید هزاران بلیط وجود دارد و شما تنها توانسته اید یک بلیط بخرید. در اینصورت شانس شما در برنده شدن، یک در هزار است؛ اگر 100 بلیط داشتید، مشخصا شانس شما به یک در ده افزایش می یافت. حال مشکل آنجاست که شما توان خرید 100 بلیط را ندارید.

در این وضعیت می توانید با 99 نفر دیگر جمع شوید و یک گروه تشکیل دهید؛ هربار که در قرعه کشی یکی از این 100 بلیط برنده شود، جایزه را بین خودتان تقسیم می کنید؛ در نتیجه به هر 100 نفر، مقداری از این جایزه تعلق می گیرد.

این یعنی میزان دریافتی شما کمتر از حالت انفرادی عمل کردن است، اما شانس دریافت جایزه بیشتر می شود؛ همچنین نوسانات درآمد حاصله از جایزه، کمتر می شود.

همین مثال برای استخرهای استخراج (mining pool) ارزهای رمزنگاری شده نیز صادق است. فرض کنید شما دستگاهی با قدرت پردازشی 1 تراهش داشته باشید و قدرت هش کلی شبکه بیت‌کوین 1 پتاهش باشد؛ در نتیجه شانس شما برای حل هر بلاک در هر ده دقیقه، یک در هزار است. ممکن است برای مدت ها موفق به استخراج یک بلاک نشوید.

اما با پیوستن به سایر استخراج کنندگان در یک استخر (mining pool)، می توانید یک گروه کاری تشکیل دهید؛ در نهایت نیز میزان بازده (پاداش) را با توجه به قدرت پردازشی که هر نفر به اشتراک گذاشته، تقسیم کنید. تقسیم این مقدار بر عهده استخر است. (قدرت پردازشی دستگاه استخراج S9j معادل 14.5 تراهش است).

یکی از نخستین سوالاتی است که هر کسی که درباره ارزهای رمزنگاری شده ممکن است داشته باشد این است که اگر بخواهد بیت کوین یا هر کوین دیگری را استخراج کند، بهتر است تنهایی اینکار را بکند یا به یک «استخر ماینینگ» بپیوندد. موافقت و مخالفت‌های زیادی راجع به استخر‌های پول وجود دارد اما نهایتا با افزایش نرخ هش شبکه بیت کوین و ارزهای دیگر، قطعا تمام ماینر‌ها کم کم به سمت پیوستن به این استخرها می‌روند. در این مقاله به بررسی این استخر‌ها و هر آنچه که باید راجع به آنها بدانید پرداخته ایم.

مزایا و معایب استخرهای استخراج

اگر در حال تصمیم برای پیوستن به یک استخر هستید، می‌توانید به آن به چشم یک لاتاری نگاه کنید، احتمال برنده شدن و نشدن کاملا مساوی است. اگر قصد دارید تنهایی شروع به ماین کنید، پس نیازی نیست که پاداش خود را با کسی به اشتراک بگذارید، اما باید این را هم در نظر بگیرید که شانس پاداش گرفتن شما کاهش می‌یابد. استخرها به دلیل توانایی در حل بلوک‌های بیشتر، شانس گرفتن پاداش را افزایش می‌دهند اما در این حالت پاداش به دست آمده بین تمام اعضا تقسیم می‌شود.

بنابراین، پیوستن به استخر استخراج یک جریان ثابت از درآمد را ایجاد می‌کند، اگرچه ممکن است مقدار این درآمد کم باشد.

باید توجه داشت که قدرت محاسباتی یک استخر نباید بیش از ۵۱٪ از قدرت محاسباتی کل شبکه باشد. اگر یک استخر به کنترل بیش از ۵۱٪ از محاسبات شبکه برسد، به لحاظ نظری، موجب تخریب کل شبکه می‌شود. در اوائل سال ۲۰۱۴، بسیاری از نگرانی‌ها مبنی بر این بود که استخر بیت کوین GHash.io در حال نزدیک شدن به این آستانه است و به همین دلیل بسیاری از ماینرها از این استخر جدا شدند.

در مورد بیتکوین، سطح دشواری فعلی تا حدی بالا است که برای ماینر‌های انفرادی تقریبا غیرممکن است که از استخراج کردن سودی به دست بیاورند مگر اینکه یک گاراژ پر از ASIC داشته باشند و در قطب شمال فعالیت کنند!

اگر یک تازه کار هستید، پیوستن به یک استخر راه عالی برای به دست آوردن پاداش کوچک در مدت زمان کوتاه است. در واقع، استخرها راهی برای تشویق ماینرهای کوچک ایجاد می‌کنند تا آن‌ها را همیشه درگیر نگه دارند.

چه ارزی را استخراج کنیم؟

قطعا بیت کوین تنها ارز رمزنگاری شده موجود نیست. شما به راحتی می‌توانید لیستی از استخرهای منحصر به یک کوین را پیدا کنید و از بین آنها یکی را انتخاب کنید.

یکی از روش‌های استخراج بیت کوین، «استخراج ترکیبی» است. بلوک‌هایی که برای بیت کوین حل می‌شوند می‌توانند برای ارزهای دیگر که از همان الگوریتم PoW استفاده می‌کنند کارایی داشته باشند (مثلا namecoin و devcoin). استخراج ترکیبی درست مانند این است که از یک سری عدد برای شرکت در چند قرعه کشی استفاده کنید.

ماینرهای تازه کار که سخت افزار بسیار قدرتمند ندارند، باید بیشتر عملیات ماینینگ را برای آلتکوین ها انجام دهند. این به این دلیل است که محاسبات بیت کوین برای پردازنده‌های موجود در رایانه‌های معمولی بسیار سنگین است.

اگر مطمئن نیستید که چه ارزی استخراج کنید، یک استخر به نام Multipool وجود دارد که به طور خودکار سخت افزار را به سودآور‌ترین ارز متصل می‌کند و هر ۳۰ دقیقه به روزرسانی می‌شود. در صورت لزوم، این استخر به شما اجازه می دهد سخت افزار خود را فقط روی یک Altcurrency ثابت کنید.

پاداش استخر استخراج
زمانیکه می‌خواهید تصمیم بگیرید که کدام استخر ماینینگ برای پیوستن مناسب است، باید بررسی کنید هر استخر ماینینگ چه مبلغی از پاداش را با شما به اشتراک می‌گذارد و نحوه پرداخت آن به چه صورت است.

پاداش، یک مفهوم پیچیده است. دو چیز را باید در ذهن داشته باشید: اول، استخراج یک فرایند حل پازل‌های رمزنگاری شده است؛ ثانیا، استخراج دارای سطح دشواری متفاوتی است. وقتی یک ماینر «یک بلوک را حل می‌کند»، آن بلوک دارای یک سطح دشواری است و می‌توان آن را به عنوان یک معیار کیفیت سنجید. اگر سطح دشواری محاسبات ماینر بالاتر از سطح دشواری کل ارز باشد، بلوک تولید شده به بلاکچین اضافه خواهد شد و ماینر بابت آن پاداش دریافت می‌کند .

خود استخر‌ها نیز معمولا بین ۱ تا ۱۰ درصد از سهم شما را برمی‌دارند. البته بعضی از استخرها هم هیچ درصدی برای خود نمی‌گیرند.

شروع کنید
اگر تصمیم گرفتید که استخراج را برای کدام ارز انجام دهید و استخر ماینینگ خود را انتخاب کردید، زمان شروع کار است. شما باید یک حساب کاربری در وب سایت استخر ایجاد کنید، درست مثل ثبت نام برای هر سرویس وب دیگر. بعد از آن، باید یک worker ایجاد کنید. شما می‌توانید برای هر قطعه سخت افزار از چندین worker استفاده کنید. طبق تنظیمات پیش فرض در اکثر استخرها، هر worker یک عدد به عنوان نام و یک ‘x’ به عنوان رمز عبور دارد و شما هر زمان که بخواهید می‌توانید این مشخصات را تغییر دهید.